ne 18. 8. 2024 10:15 @ MěS Ostrava-Vítkovice, Chance Národní Liga, 6. kolo

Muži: FC Baník Ostrava B - 1. SK Prostějov

Dvě branky Tomáše Jedličky sestřelily béčko Baníku

FC Baník Ostrava B - 1. SK Prostějov 1:2 (1:1)

Branky: 39. Komljenovič – 16. Jedlička, 61. Jedlička

Žluté karty: 67. Habusta, 72. Ševčík , 90+2. Lehovec , 90+3. Lahodný

FC Baník Ostrava B: Struhař – Fukala (73. Krupička), Měkota, Z. Říha (C), Sirotek – Komljenovic, Holaň, M. Jaroň (57. Kilibarda) – P. Jaroň (57. Chvěja) – M. Málek (73. Nzanza), Kašpárek

1. SK Prostějov: Vejmola – Lehovec, Ševčík (C), Šindelář, Kauan – Lahodný, Habusta (83. Matocha) – Matoušek (83. R. Látal), Bartolomeu (83. Koudelka), Vybíral (65. Žák) – T. Jedlička (75. Hrdlička)

Rozhodčí: Kvítek – Kříž, Novák

Na půdě rezervy ostravského Baníku dokázali fotbalisté 1. SK Prostějov ukončit sérii bez tříbodového zisku. Hanáci v šestém kole Chance Národní ligy vyhráli 2:1, když obě trefy zařídil Tomáš Jedlička.

Hosté byli od začátku aktivní. Ostravskou obranu při nájezdu na branku prověřil Bartolomeu. Hlavička Šindeláře po pěti minutách neměla potřebný směr a kvalitní centr Matouška na poslední chvíli odvrátil Měkota.

Domácí stoper se vyznamenal ve 13. minutě. Po hrubce brankáře Struhaře se na prázdnou branku řítil Vybíral, ostravský obránce ovšem dokázal zabránit jistému gólu. O dvě minuty později už byli Hanáci úspěšní. Po dalším dobrém centru do pokutového území se dokázal prosadit Jedlička a otevřel střelecký účet zápasu.

Baník se snažil o okamžitou odpověď. Fukal našel dlouhým míčem ve vápně Kašpárka, ten ovšem v ideální pozici jen hlavou lízl míč, který proto skončil pouze v autu. Na druhé straně byl mnohem přesnější Jedlička po vybídnutí Matouška. Skvělým zákrokem se ovšem prezentoval Struhař.

Brankovou pojistku mohl přidat také Habusta, ani on na domácího brankáře nevyzrál, což prostějovské fotbalisty mrzelo o chvíli později. Před Vejmolou se po rychlé akci objevil Komljenovič a nadvakrát procpal míč do sítě. Nerozhodný stav mohl změnit dvě minuty před pauzou Matoušek, jeho ránu ale lapil domácí brankář.

Také začátek druhého poločasu byl ve znamení aktivity prostějovského týmu. Jedličkova hlavička se nevešla do branky, stejný hráč to nepřesně zkoušel vzápětí i střelou z jedenácti metrů. Vybíralův pokus pak zablokovala obrana. V 55. minutě byl na hranici vápna faulovaný Bartolomeu a sám pak z přímého kopu trefil tyčku!

Po hodině hry se osmělili také domácí. Po prostřídání sestavy se dostali na útočnou polovinu a vypracovali si šanci, na jejímž konci byl Kilibarda. Skvělým obranným skluzem ovšem včas zasáhl Ševčík. Při následném protiútoku přišel o míč ostravský kapitán Říha, k míči se dostal Matoušek a jeho přesnou přihrávku využil ideálně Jedlička – 1:2.

Baník okamžitě výrazně zvýšil obrátky a měl několik nadějných akcí. Mladým Baníkovcům ale často v rozhodujících okamžicích scházela přesnost, v dalších případech dokázala zasáhnout kompaktně bránící prostějovská defenziva. Při centrovaných míčích několikrát dobře zasáhl brankář Vejmola.

V závěrečné desetiminutovce se hosté soustředili především na uhájení těsného náskoku. Těsně před koncem řádné hrací doby zachránil tým od pohromy Vejmola, který zlikvidoval gólovou hlavičku Nzanzy. V šestiminutovém nastavení Prostějov dostal v rychlém sledu dvě žluté karty, první výhru v sezoně přesto uhájil.

Hodnocení Radima Kučery: „Do obou poločasů jsme vstoupili aktivně, škoda, že jsme v tom prvním nepřidali ze dvou velkých šancí další gól. Soupeř vytěžil z minima maximum a srovnal krok. Po přestávce jsme do toho zase vletěli, přišla odměna a závěr obrana zvládla, přestože Ostrava měla nějaké centry a rohy. Ale ustáli jsme to, dobrým zákrokem pomohl brankář. Věřím, že jsme to odšpuntovali, k Jedličkovi se přidají i další střelci a navážeme na tento výsledek v dalších kolech.