ne 6. 10. 2024 10:15 @ Seifertova 2871, Praha 3, Chance Národní Liga, 12. kolo

Muži A: AC Sparta Praha B - 1. SK Prostějov

Eskáčko na Spartě dvakrát vedlo, pak selhalo v obraně

AC Sparta Praha B - 1. SK Prostějov 5:2 (2:2)

Branky: 25. L. Penxa, 45. Šiler, 69. Šiler, 75. L. Penxa, 77. Michl – 9. Hrdlička, 41. Lima

Žluté karty: 43. Okeke, 90+2. Surovčík – 36. Hrdlička, 52. Matoušek, 83. Okeke

Červená karta: 83. Okeke

Rozhodčí: Vokoun – Hádek, Pfeifer

AC Sparta Praha B: Surovčík – F. Říha, Uhrinčať, Večerka (C) – Hodouš (76. V. Novák), Okeke, Tošnar (70. M. Jedlička), L. Penxa – Hranoš (64. Michl), Šiler, Mokrovics (64. Rus)

1. SK Prostějov: Vejmola – Lehovec, Ševčík, Šindelář, Carneiro – Slaměna (76. Koudelka), Hrdlička (87. R. Látal) – T. Jedlička (76. Matocha), Lima (87. Vybíral), Matoušek (61. Bartolomeu) – Žák

Hodně nepovedený závěr náročného týdne absolvovali fotbalisté 1. SK Prostějov v utkání proti rezervě pražské Sparty. V duelu 12. kola Chance Národní ligy měli především v prvním poločase několik velkých šancí a dvakrát dokonce vedli, po pauze hned několikrát chybovali v obraně a prohráli 2:5, když inkasovali tři branky během osmi minut.

První minuty patřily eskáčku. Už po pěti minutách Hrdlička uvolnil Žáka a jeho střela se značky pokutového kopu jen o kousek přeletěla branku. O devět minut později už hosté vedli po přesném zakončení Jedličky – 0:1.

O chvíli později měli domácí velké štěstí, když po nebezpečném centru Jedličky nadzvedl Limovi gólový pokus Říha. Prostějovský útočník se dostal do další velké šance v 17. minutě. Tentokrát zakončil hlavou a trefil břevno.

Nevyužité příležitosti hosty zamrzely ve 25. minutě. Domácí Hranoš poslal výborný míč do vápna a tam byl na tom nejlepším místě Penxa, který přesným zakončením srovnal průběžný stav otevřeného zápasu.

Po vyrovnání byla Sparta aktivnější a vybojovala si několik rohových kopů. Hostující obrana ale pracovala na plné obrátky, nebezpečná byla pouze jen lehce nepřesná hlavička ve 35. minutě, jejímž autorem byl Uhrinčať.

Zápas poločasu na chvíli patřil Prostějovu. Ve 41. minutě se odražený centr Matouška odrazil na hranici pokutového území k Limovi a jeho parádní přízemní rána z první skončila až v síti sparťanské branky. Rychlá odpověď však přišla na začátku poslední minuty, kdy po rychlé akci Večerky poslal za Vejmolu Šiler.

Ve druhé části střetnutí oba týmy pokračovaly v aktivní hře, velké šance ale příliš často nepřicházely. Výjimkou byla třiapadesátá minuta, kdy Matoušek vypálil z osmnácti metrů a Surovčík musel vytáhnout kvalitní zákrok, aby jeho ránu vyrazil. V 69. minutě Sparta otočila výsledek. Okeleho centr i kvůli teči obránce Vejmola neudržel a pohotový Šiler dorazil míč do sítě.

Domácí nápor pokračoval a Šilerovy další pohotové střely musel likvidovat prostějovský brankář. Čtvrt hodiny před koncem Penxa zkusil ohrozit prostějovskou branku z ostrého úhlu. Jeho míč se odrazil od zad Ševčíka a Sparta rázem vedla o dvě branky.

Hostující defenziva se rozsypala. Prakticky hned po rozehrání Rus našel na křídle volného Nováka a ten posunul míč na Michla. Pro domácího hráče pak nebyl problém uklidit míč do branky bezmocného Vejmoly.

Osm minut před koncem se za obranu dostal Rus, jeho pokus o lob ale prostějovský brankář vystihnul a za brankovou čáru se nedostala ani dorážka domácího fotbalisty. Závěr dohrávala Sparta v deseti, když byl po druhé žluté kartě vyloučený Okeke.

V posledních minutách se hráči Prostějova snažili výsledek alespoň částečně upravit. Nejblíže ke snížení měl v úplném závěru Šindelář. Jeho povedený volej ze šestnácti metrů skončil na břevně, Ševčíkovo zakončení v nastaveném čase přeletělo domácí branku a Vybíralův pokus vyrazil na roh Surovčík.

Hodnocení Radima Kučery:
O výsledku rozhodly dvě věci. Především neproměněné šance v prvním poločase, kdy jsme měli vést možná až 3:0 a soupeře mohli položit na lopatky. Pak špatná desetiminutovka ve druhém poločase, kdy jsme dostali tři branky a degradovali náš solidní výkon. To mě mrzí, navíc jsme dostali pět gólů, přestože doteď obrana fungovala. Po třetím gólu Sparty jsme chtěli rychle vyrovnat, ale přestali jsme držet systém a byli špatně rozestavení. Soupeř to dokázal potrestat.